Z okazji setnej rocznicy dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi, papież Pius XII ogłosił rok 1954 Rokiem Maryjnym, pragnąc zachęcić wiernych do wzorowania się na przykładzie Najświętszej Maryi Panny. W tym czasie w parafii godulskiej wikarym był ks. Stanisław Czapik, który swoją otwartą postawą, serdecznością i uśmiechem szybko zdobył serca dzieci, młodzieży i wszystkich parafian. Młody kapłan potrafił m.in. zmobilizować młodzież do aktywnego gromadzenia się na pogawędkach religijnych. Na jednym z takich spotkań podjęto czyn na Rok Maryjny, postanowiono zbudować grotę Matce Bożej. Powołano więc odpowiedzialnych za budowę: R. Grygę, H. Gizę, P. Malika, J. Magnera. Reszta młodzieży wraz z klerykami służyła pomocą. Ks. proboszcz Józef Szubert z zadowoleniem i radością przyjął propozycje młodych parafian.
Czasy były trudne i nieprzychylne dla Kościoła. Praca przy budowie przebiegała niemal w warunkach konspiracyjnych. Nie dysponowano żadnymi materiałami, ani pieniędzmi. Wszystko trzeba było zdobywać. Figurę Matki Bożej i św. Bernadety zorganizowały czcicielki Matki Bożej Fatimskiej – Z. Ślązok i inne. Budowa Groty ku czci Matki Bożej z Lourdes trwała cztery miesiące. Uroczystość jej poświęcenia odbyła się 24 października 1954 roku.
Warto wspomnieć, że przy tej grocie modlił się ks. proboszcz Józef Szubert, gdy po kilku miesiącach więzienia wrócił z aresztu w kwietniu 1956 roku . Zamieszkał wówczas u Sióstr Elżbietanek, ponieważ parafią zarządzał w tym czasie administrator z urzędu.
W 1984 roku uroczyście obchodzono 30-lecie Groty. Na jubileuszu był obecny ks. biskup Czesław Domin. Od 1992 roku ks. proboszcz Jan Małysek zaczął zapraszać wiernych do Groty na wspólny śpiew i modlitwę. Pierwszy Apel Maryjny przy Grocie odbył się 4 maja 1992 roku. Spotkania apelowe gromadziły wiernych na modlitwie przez 12 lat.
Z okazji jubileuszu 50-lecia Groty, w dniu 24 października 2004 roku przy Grocie zostało odprawione nabożeństwo różańcowe, po którym ks. proboszcz Krzysztof Wrodarczyk poprowadził procesję do kościoła. Tam wierni przyjęli błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Darem Parafian na jubileusz była tablica pamiątkowa umieszczona w Grocie, przedstawiająca jej historię.