„I tak stoi ów wspaniały dom Boży w obecnej formie, oznaczony symbolem Zbawienia, swą strzelistą iglicą sięgając wysoko w chmury. Wszyscy ochoczo spoglądają ku górze, by w tych niemal całkowicie oddanych materializmowi czasach znaleźć ów stworzony dla przyszłych pokoleń trwały pomnik pobożności i hojności hrabiowskiej rodziny Schaffgotschów z Kopic, dowód ich troski nie tylko o doczesne, lecz także o duchowe dobro podwładnych, a gdy w okolicy rozbrzmiewa dostojny dźwięk dzwonów, zapraszając gminę do oddania chwały Bogu, jej społeczność może zawsze pamiętać o ich wielu dobrych uczynkach i może z wdzięcznym sercem wybłagać u Boga hojne błogosławieństwo dla znamienitego Fundatora i całej jego rodziny”
(Godula, 4 sierpnia1871 r. fragment odpisu dokumentu umieszczonego w gałce wieży kościoła w Goduli)
W „Monografji gminy Goduli” autor Józef Stolarz napisał: „Jedną z największych uroczystości, jaką przeżywali mieszkańcy Goduli, była właśnie uroczystość poświęcenia kościoła. Uroczystość ta odbyła się dnia 14 listopada 1871 roku. W dniu tym zjechała wielka liczba duchownych do naszej parafii. Aktu poświęcenia kościoła, pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, który jest zarazem patronem hrabiów Joanny i Jana Schaffgotschów, dokonał ks. kanonik Michał Kania z Poniszowic.W uroczystości tej brali udział: patron kościoła hrabia Schaffgotsch wraz z małżonką, 18 duchownych, starosta, wszyscy urzędnicy kopalni i huty oraz wielkie tłumy ludności(…). Od tego więc wiekopomnego dnia parafia nasza ma to, czego już od dawna pragnęła. Ma już swój własny, ślicznie urządzony Dom Boży z własnym duszpasterzem. Kościoła takiego może nam zazdrościć niejedna z sąsiednich miejscowości.”
Po 18-tu latach od chwili poświęcenia kościoła, dnia 16 maja 1889 roku, nastąpiła jego konsekracja i pierwsza wizytacja, której dokonał ks. biskup Jerzy Kopp. Przy tej okazji Ksiądz Biskup udzielił po raz pierwszy w naszej parafii Sakramentu Bierzmowania, do którego przystąpiły 1452 osoby.