Parafia Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej - Goduli

Parafia Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej - Godula

Ogłoszenia parafialne

Aktualne ogłoszenia

Intencje mszalne

Najnowsze intencje

Aktualności

Aktualności z Archidiecezji Katowickiej

Liturgia

Wiadomości

Zmarł ks. Leszek Kozik

Z żalem informujemy, że w wieku 58 lat zmarł śp. ks. Leszek Kozik (rocznik święceń 1993), proboszcz parafii Świętego Mikołaja w Łące (dekanat Pszczyna), który był odpowiedzialny za kaplicę w Chebziu w latach 2019-2022.

Uroczystości pogrzebowe będą w parafii Świętego Mikołaja w Łące (k. Pszczyny).

W czwartek, 5 grudnia o 10.15 - modlitwa różańcowa, 11.00 - Msza święta pogrzebowa.

W jego intencji, Msza św. na Goduli, w środę 4 grudnia, o 18.00.

'Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie...'

Plan Odwiedzin Duszpasterskich, 'kolędy'.

Plan odwiedzin duszpasterskich, „kolędy”.

PROSIMY O ZGŁOSZENIE SWOJEJ CHĘĆ PRZYJĘCIA KSIĘDZA Z WIZYTĄ DUSZPASTERSKĄ

W odwiedziny przyjdziemy do tych osób, które zadeklarują swoją chęć przyjęcia księdza. Można to uczynić w czterech różnych formach, do wyboru:

Wpisujemy: NAZWISKO, ULICĘ, NUMER DOMU I MIESZKANIA.

  1. Na kartkach, które będzie można wrzucić w kościele do skrzynki przy „Gościu Niedzielnym”, a w kaplicy na Chebziu – w zakrystii.
  2. Drogą mailową na adres: godula@katowicka.pl
  3. SMS-em na numer telefonu: 690 518 793
  4. Telefonicznie na numer 32 248 13 85 w godzinach urzędowania kancelarii (poniedziałek i piątek: 8.30-10.30 i 15.30-17.30, wtorek: 15.30-17.30, czwartek: 8.30-10.30)

W dniu kolędy, proszę zadbać, by działał dzwonek u drzwi, domofonu lub w bramce posesji.

=> PLAN KOLĘDY

Pomoc poszkodowanym w powodzi

image001.pngCaritas Archidiecezji Katowickiej

Jesteś poszkodowanym? Pomoc otrzymasz tu: 530 455 031 ? Email:sekretariat@caritas.katowice.pl

Chcesz pomóc? Wolontariusze: Dominika Kaczmarek, tel. 577 234 433 ? Email:dominika.kaczmarek@caritas.katowice.pl

Kontakt dla organizacji i darczyńców: 530 455 031 ? Email:sekretariat@caritas.katowice.pl

Wsparcie finansowe: Przekaż darowiznę na konto ING Bank Śląski 96 1050 1214 1000 0090 3169 8062 z dopiskiem „Powódź”.

Potrzebne artykuły: woda, żywność trwała, środki czystości.

Dziękujemy za każdą formę wsparcia! 

'Baranki' - Pierwsza Komunia inaczej...

W tym roku, oprócz normalnego przygotowania do Pierwszej Komunii w klasach trzecich, proponujemy dla chętnych „wspólnotę Barankową”. Baranki to odpowiedź na potrzebę wsparcia rodziców w rodzinnym przygotowaniu dzieci do przyjęcia sakramentów Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej. Dotyczy dzieci od sześciolatków do trzecioklasistów. Takich spotkań rodziców wraz z dziećmi będzie dziesięć, raz w miesiącu, w sobotę. Dwa małżeństwa z kapłanem będą pomagać rodzicom przygotować ich pociechy do Pierwszej Spowiedzi i Komunii św. Sama Komunia będzie w innym terminie, niż parafialna I Komunia. Uroczystość komunijna z założenia będzie bez fotografów, bez prezentów, bez cudownych przyjęć w restauracji. Skromnie, ale uroczyście. Jeśli ktoś jest zainteresowany – zapraszamy na spotkanie organizacyjne w następny piątek 6 września o 18.45.

 

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zmian w organizacji lekcji religii

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

Nauczanie religii w polskiej szkole stanowi wielkie dobro dla dzisiejszego młodego człowieka, które wymaga wspólnej troski ze strony rodziny, Kościoła i państwa. Lekcja religii w szkołach publicznych ma miejsce w 23 krajach Europy i jej obecność jest traktowana jako standard systemów edukacyjnych. W Polsce lekcja religii, wyrzucona przez władze komunistyczne po II wojnie światowej, powróciła do szkół publicznych w 1990 roku, kiedy rozpoczęły się procesy demokratyzacji życia w naszej Ojczyźnie.

Wyrażamy sprzeciw wobec ostatnich decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej odnoszących się do organizacji lekcji religii w szkole.  Apelujemy o uwzględnienie woli rodziców, którzy w zdecydowanej większości posyłają swoje dzieci i młodzież na lekcje religii. W skali całego naszego kraju jest to prawie osiemdziesiąt procent rodziców. Oni mają prawo do lekcji religii na terenie szkoły publicznej, gdyż wynika to z podstawowych praw i wolności człowieka, zagwarantowanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i Konkordacie między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską.

Przypominamy, że wszelkie zmiany odnośnie do organizacji lekcji religii w szkole publicznej winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z Kościołami oraz związkami wyznaniowymi. W rozmowach podejmowanych z Ministerstwem Edukacji Narodowej konieczne jest wypracowanie wspólnego porozumienia wymaganego przez prawo. Porozumienie zakłada zawsze zgodę na wspólnie wypracowane stanowisko.

Zachęcamy wszystkich wiernych, aby podejmować działania ukazujące wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Apelujemy także do mediów katolickich, ruchów i wspólnot religijnych, aby podejmowali podobne działania.

Należy zauważyć, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. Nauczanie religii w szkole stanowi integralną część wychowania człowieka w jego sferze intelektualnej, moralnej i duchowej. Treści przekazywane na lekcji religii uczą budowania relacji osobowych, wrażliwości serca, postawy braterstwa, wzajemnego szacunku i dialogu z przedstawicielami różnych nacji, religii i światopoglądów, kształtują postawy oparte na sprawiedliwości i solidarności społecznej, wskazują na wielką godność każdego człowieka, konieczność niesienia pomocy potrzebującym i dbanie o dobro wspólne. Wychowują do troski o stworzony świat i jego piękno. Lekcja religii wspiera rodzinę i szkołę w różnych kryzysach psychicznych doświadczanych przez uczniów, jest dla nich pomocą w przeciwdziałaniu przemocy, agresji i profilaktyce uzależnień.

Lekcja religii ma też bardzo ważne znaczenie kulturowe. Przekaz wiedzy na temat chrześcijaństwa jest konieczny do rozumienia europejskiej i polskiej kultury a także kultury wielu krajów na wszystkich kontynentach. Świadectwo ponad 1050-letniej tradycji chrześcijaństwa w Polsce pokazuje, jak wiara kształtowała nasze dzieje i pozwalała narodowi przetrwać najtragiczniejsze wydarzenia historii. Trzeba mówić o zbudowanych na wierze wielkich dziełach naszych rodaków, wieszczów i bohaterów, uczonych i świętych, ludzi nauki, kultury i sztuki.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom religii za ich ofiarną i pełną poświęcenia pracę w szkole. Drodzy nauczyciele religii, chcemy Wam powiedzieć, że jesteśmy z Wami! Podzielamy Wasze troski i obawy. Nie zapominamy o Was w rozmowach z władzami państwowymi. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w dzieło lekcji religii w szkole. Dziękujemy władzom oświatowym i dyrekcjom szkół, duszpasterzom, rodzicom i wszystkim, którzy podejmują odpowiedzialnie trud wychowania młodego pokolenia.

Podpisali pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 398. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

 

 

Warszawa, 12 czerwca 2024 roku

 

 

 

Za zgodność:

 

Bp Marek G. Marczak

Sekretarz Generalny

Konferencji Episkopatu Polski

Linki

Facebook